RUSSIAN DOLL (2019)Netflix'in yeni orijinal içeriği Russian Doll başladı!

Russian Doll, bildiğimiz matruşka bebek. Bir süredir tanıtımını gördüğüm fakat tanıtımında pek bir şey anlatmadığı için yalnızca ismi aklımda kalan bir diziydi. 1 Şubat'ta yayına girmesiyle ve benim de gayet müsait olmam sebebiyle diziyi izlemeye gece başladım ve sabaha bitirdim.
Peki konusu nedir?

Orange is the New Black'ten tanıdığımız ve sevdiğimiz minnoş Natasha Lyonne yani hipster Nadia'nın 36. yaş gününde başlıyor olaylar. Doğum günü partisinden sonra kendisine araba çarparak ölen Nadia, dizinin başlangıcındaki  aynı dakikada, aynı yerde hayata dönüyor. Yeni döngü, ağzınıza uzun bir süre takılacak Harry Nilsson - Gotta Get Up şarkısıyla başlıyor:


Bir kült haline gelmiş Groundhog Day'i bilirsiniz. Canımız Bill Murray'miz sabah tam 06.00'da aynı günü defalarca yeniden yaşamaya başlıyordu. Russian Doll'da ise Nadia'nın ölümü birkaç dakika ya da birkaç gün sürebiliyor. İlk bölümden sonra baymadan nasıl iletletecekler bu diziyi diye biraz endişelendim ama endişelerim o kadar yersiz çıktı ki, yağ gibi akıp gitti bölümler. 


Dizi dinamik ilerliyor, bir sonraki bölümü ciddi şekilde merak ettiriyor. Her ne kadar, dönülen yer ve zaman aynı olsa da dizi başladıktan birkaç bölüm sonra tanışacağımız Alan gibi, yan karakterler ve öyküler, geriye dönüşler diziyi ilginç kılıyor.


Dizi hakkında sosyal medya, benim gibi çok çok beğenenler, diziyi aşırı gömenler ve meh diyenler arasında bölünmüş durumda. Dizinin kısacık 25 dakikalık bölümlerden oluşması ve ilginç konusu, diziyi fazlasıyla cazip hale getiriyor, özellikle en başta çok beğenmeseniz bile acaba ne olacak , ne de olsa kısa, hemen izleyip bakayım diye bile sona ulaşabileceğinizi düşünüyorum. Tabii bu sizi yanıltmasın, diziyi dümdüz hiçbir anlam aramadan yüzeysel bir biçimde de izleyebilirsiniz fakat karakterlerin ciddi psikolojik savaşları, öz eleştiriler, paralel evrenler, metaforlar, hayat döngüsüne sıkışmalar, yalnızlıklar, kalabalıklar ve en azından kendi hayatınızla özdeşleştirebileceğiniz birçok küçük benzerliği düşünerek daha derin anlamlar da çıkarabilirsiniz.

İzlemeye değer mi?

Şahsen yakın zamanda izlediğim en iyi dizilerden biriydi. Konu aşırı orijinal olamasa bile  yeterince ilgi çekiciydi. Başroldeki Nadia o kadar iyi bir iş çıkartmış ki, sonunda bunların hepsi bir rüyaydı dese bile kızamazdım kendisine. Sadece Nadia değil, erkek başrolümüz Alan'a ciddi bir sempati duydum ve diğer tüm yan karakterleri, her ne kadar bazı klişeler olsa da, genel olarak başarılı buldum. Ayrıca mekan seçimlerini ve çekimleri de çok beğendim. Lakin, 2. sezon çeksinler ister miyim, istemem. Mini dizi olarak kalsa daha anlamlı kalacağını düşünüyorum ama çıkan haberler dizinin 3 sezon devam edebileceğine dair maalesef. Bu haliyle benim diziye puanım 8.5/10. Bir de, kesinlikle ve kesinlikte dizideki müzik seçimleri muhteşemdi, bu yüzden soundtrackine de bakmanızı öneririm.

Bonus track :)dizi
Şubat 9, 2019
0

Yorumlar

Menü

Ara

Bana Ulaşın